Jak zostać przedsiębiorcą?

19 listopada 2019
19 listopada 2019 Krzysztof Wozniczko

Niemal każdy w pewnym momencie życia stwierdza, że chce zostać swoim własnym szefem. Najczęściej spowodowane jest to zdobytym doświadczeniem i poczuciem, że to jest ten moment, kiedy „poradzę sobie sam”. Innym powodem może być „genialny pomysł” na który jeszcze nikt nie wpadł, a który to zrewolucjonizuje rynek, a przy zupełnej okazji zdobędzie dla nas majątek.

Jeśli doszliśmy już do tego miejsca, w którym decyzja została podjęta, warto się zastanowić jaką formę działalności chcesz prowadzić. Spowoduje to obranie ścieżki, z której nie będzie łatwo wrócić. Oczywiście będzie to możliwe, ale trzeba pamiętać, że przedsiębiorca sam płaci za swój brak wiedzy, a edukacja od urzędu skarbowego, urzędu pracy czy prokuratury jest nie zwykle kosztowana.

W Polsce w zależności od typu prowadzonej działalności mamy kilka rodzajów formy prawnej:

 • JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
 • SPÓŁKI CYWILNE
 • SPÓŁKI HANDOWE

Jeżeli jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami z ograniczonym kapitałem albo ktoś nam zaproponował współpracę na podstawie kontraktu managerskiego typu B2B. Zachęcam do otworzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to stosunkowo tanie, proste i szybkie.

Aby uczynić to sprawnie należy się przygotować, czyli odhaczyć kilka punktów z listy:

 • Nazwa
 • Adres prowadzenia działalności
 • PKD
 • Podstawowa wiedza podatkowa
 • Księgowość

 

Nazwa

Nazwa naszej firmy z nami zostaje. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej będzie „twór naszej wyobraźni-nazwa” – IMIĘ NAZIWSKO.

W spółkach „twór naszej wyobraźni -nazwa” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – lub inna nazwa osobowości prawnej, ale już bez nazwiska właściciela.

Coś o czym warto pamiętać to, że nazwa jest naszą wizytówką, ale i narzędziem pracy. Jeśli nas poniesie to na stacjach benzynowych czy w sklepach wielobranżowych, gdy będzie konieczność otrzymania rachunku na firmę będziemy się mierzyć z ludźmi, którzy nie koniecznie są: erudytami, wielojęzyczni, czy fanami słowotwórstwa, nie mówiąc już o ortografii. Jeśli będzie konsulting – to już do końca życia walczyć będziemy z błędem, że będzie albo przez „C” albo przez „K” a rachunek dla urzędu i księgowej musi być poprawny.

 

Miejsce prowadzenia działalności.

Na początek jest nam potrzebny adres wykonywania działalności. Może to być nasz adres zameldowania lub mieszkanie, które wynajmujemy, ale należy wtedy pamiętać, aby sprawdzić czy umowa z właścicielem nie wyklucza takie ewentualności.

W przyszłości można adres zmienić, ale gdy już mamy pieczątki, papier firmowy, wizytówki oraz zgłoszony do urzędów adres, wtedy jest to dosyć kłopotliwe.  Pamiętajmy też, że ten adres będzie ogólnie dostępny więc jeśli zdarzyło by się, że zapomnimy zapłacić jakaś fakturę, wierzyciel może zjawić się w naszym domu rodzinnym, a wtedy sytuacja będzie niezręczna.

Ja osobiście polecam wirtualne biuro w obsługą poczty. Mieszkania się zmienia, ludzie się przeprowadzają, a tak mamy pewność, że wszystko zostanie odebrane. Koszty takiej usługi są stosunkowo niskie.

PKD (Polska Klasyfikacja Działalności)

Skoro wiemy, że chcemy otworzyć działalność, to na tym etapie powinniśmy wiedzieć co ona będzie robić. I na dzień dobry musimy to wskazać w PKD. Polecam zapoznanie się ze stroną http://www.klasyfikacje.gofin.pl na której możemy wybrać stosowny numer PKD. I teraz UWAGA, gdy zaczniemy wystawiać faktury lub rachunki muszą one odzwierciedlać rodzaj naszej działalności, czyli zamieszczone PKD. W działalności gospodarczej wybieramy jeden główny kod, który będzie przeważał i widoczny będzie już na pierwsze rzut oka dokumentów. To samo tyczy się spółek i innych form organizacji.

Podstawowa wiedza podatkowa

O podatkach długo by się rozpisywać więc spróbuje krótko. W Polsce mamy dwa najważniejsze podatki;

 • Dochodowy:

 

 • 18% do 85 528 zł dochodu w roku,
 • 32% powyżej 85 528 zł tej kwoty
 • 19% podatek liniowy (bez względu na dochód)

Od razu uprzedzam, bezpieczniej jest wybrać podatek liniowy 19%, można to zmienić tylko z nowym rokiem podatkowym, czyli kalendarzowym dla działalności, a przecież zarobimy dużo więcej niż marne 85 tysięcy złoty w roku, oczywiście po kosztach.

 • VAT 23%

Nie każda działalność musi od samego początku być tak zwanym VAT-owcem. Poniżej obrotu 200 000 zł w roku 2019 podatnik nie miał obowiązku rejestrować się jako VATowiec, powyżej tego obrotu, każdy musi odliczyć podatek VAT. Jeżeli nie pracujecie w branży B2B(business 2 Business) tylko B2C (business 2 customer) to raczej nie wejdziesz w VAT. Ale jeśli B2B to najczęściej twoi partnerzy biznesowi i klienci będą wymagać, abyś był VAT-owcem z tytułu odliczenia VAT od kosztów.

Księgowość

Księgowym lub księgową w naszej firmie nie powinien być: kolega, koleżanka, przyjaciel, członek rodziny, sąsiad i już na pewno nie druga połówka.

Księgowość to jedna z najważniejszych części naszej aktywności, księgi muszą być prowadzone wzorcowo, a rozliczenia sumiennie. Jeśli wasz księgowy nie zadaje pytań, co to? Po co? W jakim celu? Gdzie? Kiedy? Czy Pan naprawdę chce Pan wrzucić ten długopis w koszty? To znak, że mu nie zależy, nie dba o to. Dobre cechy księgowej to skrupulatność, rzetelność i upierdliwość. Księgowość za 50zł miesięcznie to nie okazja to strzał w kolano. Papier przyjmie wszystko, Urząd Skarbowy NIE.

 

ZUS.

Nie wolno zapomnieć o tej instytucji, bo oni nie zapomną o nas, zatem krótko.

W 2019 roku, jeśli ma się jednoosobową działalność gospodarczą koszt składki zusowskiej to:

 • W pierwszym roku prowadzenia ze składką chorobową (nie obowiązkową) 558,08zł
 • Po pierwszym roku prowadzenia ze składką chorobową (nie obowiązkową) 1 316,97 zł

Reasumując, nie jest trudno założyć działalność, nawet założenie spółki może się odbyć w zaledwie jeden dzień. Pamiętać należy jednak, że jest to zobowiązanie, które nie dopilnowane i prowadzone w sposób nie odpowiedzialny, może skończyć się poważnymi konsekwencjami finansowymi, a nawet zarzutami karno-skarbowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *